Gazete

Gazete

Dergi

Dergi

Meclis Tutanakları

Meclis Tutanakları

Albüm

Albüm

Şer'iye Sicilleri

Şer’iye Sicilleri

Prof. Dr. Mehmet Öznur Alkan

61 Yıllık Hasret NÂZIM HİKMET ( 3 Haziran 2024 / 18.00 )

İzmir Büyükşehir Belediyesi, büyük şair Nâzım Hikmet Ran’ı aramızdan ayrılışının 61’inci yıl dönümünde, 3 Haziran’da gerçekleştirilecek özel bir programla anacak. Etkinlik, İzmir Sanat Merkezi Bahçesi Nâzım Hikmet Anıtı önünde düzenlenecek “Anma Töreni”yle başlayacak.

3 Haziran 1963’te ebediyete uğurladığımız büyük Şair Nâzım Hikmet Ran, ölümünün 61. yıl dönümünde, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenecek etkinlikle anılacak. Bu kapsamda; ülkemizin değerli şair, yazar, tiyatrocu ve müzisyenlerinin de katılımıyla gerçekleştirilecek özel bir program hazırlandı. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sanat Dairesi Başkanlığı Kent Arşivi, Müzeler ve Kütüphaneler Şube Müdürlüğü tarafından organize edilen anma etkinliği; Kültürpark’ta bulunan İzmir Sanat Merkezi Bahçesi Nâzım Hikmet Anıtı önünde 18.00’da gerçekleştirilecek “Anma Töreni”yle başlayacak. Sivil toplum kuruluşlarının büyük desteğiyle gerçekleştirilecek etkinlikte; 15’ler Birlik Dayanışma Bilim ve Kültür Derneği adına Ayhan Dümen, Ege 78'liler Demokrasi ve Dayanışma Derneği adına Bilgehan Oğuz, İzmir 68'liler Platformu adına Nail Dağdelen birer anma konuşması yapacaklar. Anma etkinliğinde; belgesel gösterimi, Haluk Çetin’in gitar dinletisi, Özgür Başkaya’nın Şiir Dramatizasyonu, Okan Yüksel’in şiir okuması, Prof. Dr. Şerife Yalçınkaya kolaylaştırıcılığında, şair ve yazar Ataol Behramoğlu ve yazar Altay Ömer Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirilecek söyleşi, “Grup Son Dakka”nın Nâzım Hikmet şiirleriyle bestelenen seçme şarkıları seslendireceği müzik dinletisi gibi etkinliklerle zengin bir program ortaya koyulacak. 

İzBBŞT “Yolcu” oyununu sahneleyecek
İzmir Sanat Merkezi’ndeki etkinliğin tamamlanmasının ardından, İzmir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları (İzBBŞT), İsmet İnönü Sahnesi’nde, saat 20.30’da,  “Yolcu” adlı oyunu sahneleyecek. Nâzım Hikmet’in yazmış olduğu oyun, Kurtuluş Savaşı sürerken, hiçbir trenin durmadığı bir istasyonda savaştan bihaber, “dünyaları yalnız kendilerinden ibaret olan” üç kişinin öyküsünü anlatıyor. Kalemiyle günümüze ışık tutmaya devam eden büyük şair Nâzım Hikmet, bu özel programla İzmir’de bir kez daha anılmış olacak. 

Etkinlik Programı Görselleri: 
Etkinlik Afişi için Tıklayınız.
Etkinlik Programı için Tıklayınız.