Gazete

Gazete

Dergi

Dergi

Meclis Tutanakları

Meclis Tutanakları

Albüm

Albüm

Şer'iye Sicilleri

Şer’iye Sicilleri

Prof. Dr. Mehmet Öznur Alkan

​23 Nisan coşkusu APİKAM’ın duvarlarında

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi (APİKAM) binasının duvarları, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı temalı fotoğraflarla donatıldı.

Ebedi Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sözleriyle “kimsesizlerin kimsesi” olan Cumhuriyetimizin temelleri, 101 yıl önce bugün, Ankara’da, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kurulmasıyla atıldı.

Cumhuriyet, hiçbir zaman yurttaşlarını yetim bırakmadı. Eşit şartlarda sunulan eğitim olanakları ve fırsat eşitliği sayesinde, Türkiye topraklarında büyüyen çocuklar; öğretmen de oldu, mühendis de, bilim insanı da, hekim de…

Bugün “Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” adıyla kutladığımız 23 Nisan, Cumhuriyetimizin ilk yıllarında “Himaye-i Etfal Cemiyeti (Çocuk Esirgeme Kurumu) Günü” olarak kutlanıyordu. Türkiye Cumhuriyeti, Büyük Atatürk’ün emanetini daha ileri taşıyacak çocuklarını her türlü sıkıntıdan esirgemekten hiç geri durmadı. 

Cumhuriyet eğitimiyle yetişen o çocuklar, kendilerinden sonraki nesillere daha iyi bir gelecek sunabilmek için var gücüyle çalışarak minnet borcunu ödedi. 

APİKAM’ın duvarlarında yer alan fotoğraflarda, Cumhuriyetimizin ilk dönemindeki 23 Nisan’ların nasıl kutlandığını görecek, Türkiye’nin çocuklarına verilen değeri hissedeceksiniz. 

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluş yıl dönümü ile Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızı coşkuyla kutluyor, ülkemizdeki her çocuğun geleceğe çok daha umutlu bakabileceği günlerin özlemini duyuyoruz.

Sağlıklı günlerde, APİKAM’da düzenlenecek etkinliklerde yeniden bir araya gelebilmek dileğiyle.

22.04.2021