Gazete

Gazete

Dergi

Dergi

Meclis Tutanakları

Meclis Tutanakları

Albüm

Albüm

Şer'iye Sicilleri

Şer’iye Sicilleri

Nasıl Araştırma Yaparım?

NASIL ARAŞTIRMA YAPARIM? / YARARLANDIRMA

Üye Girişi

APİKAM, tasnifi tamamlanmış ve araştırmaya açılmış bütün koleksiyonlarını internet ağı üzerinden ücretsiz üyelik yolu ile araştırmacıların hizmetine sunmaktadır. Sisteme ilk kez kayıt olacak olan araştırmacıların giriş sayfasında bulunan “Kayıt Ol” butonuna tıklayarak, ekrana gelen formu eksiksiz olarak doldurması gerekmektedir. Bu işlemden sonra araştırmacı, kayıt esnasında giriş yapmış olduğu e-posta adresine gelen aktivasyon linkine tıklayarak, e-posta adresini onaylamalıdır. Onay işleminden sonra sisteme kaydı gerçekleşen araştırmacı ''Giriş'' bölümüne e-posta adresini ve şifresini yazarak programa giriş yapabilir.

Sorgulama Ekranı

APİKAM, sisteme giriş yapan araştırmacılara araştırma konusunu incelemek üzere, iki farklı seçenek sunmaktadır. Bu seçeneklerden ilki anahtar kelime kullanarak aktif hale getireceğiniz ''Kısayol Arama'' butonudur, bir diğeri ise Kategoriler başlığı altında ''Detaylı Arama'' alanıdır. Araştırmacı, kategori alanında detaylı arama yapmak istediği koleksiyon tipini seçip, yeni açılacak olan wep arayüzünde detaylı arama kriterlerini girerek araştırmasını yapabilir. Araştımacı sorgulama işleminden sonra açılan sonuç ekranında, aradığı kriterlere uygun verileri ücretsiz olarak tek tek inceleyebilme ve satın almak istediği görüntüleri Portföye ekleme imkanına sahip olacaktır.

Satın Alma İşlemleri

Talep ettiği görüntüleri portföye ekleyen araştırmacı, ''Portföy'' bölümüne tıklayarak satın alacağı görüntüleri seçmeli ve ödeme yap butonuna basmalıdır. Bu aşamada araştırmacının ekranında  ödeme bilgilerini girmesi gereken wep arayüzü açılacaktır. Araştırmacı bu arayüzde kendisinden istenen bilgileri eksiksiz doldurup satın alma işlemini tamamlayabilir.

Ücretlendirme

Araştırmacıların talep ettiği her görüntü başına, İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Kararı ile belirlenen ücret tahsil edilir.

Çoğaltma

Kurumda arşivsel materyallerin tahribatını önlemek amacıyla fotokopi ile çoğaltma hizmeti verilmemektedir. Çoğaltma işlemi dijital kopyalar üzerinden sağlanır. Talep edilen arşivsel materyaller yayınlama veya sergileme amacıyla kullanıldığında, ''Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi'' ile arşivsel materyalin ait olduğu ''fon adı'' birlikte kaynak olarak belirtilmelidir. (Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi / Abdullah Erek Bağışı Fonu)