Nasıl Araştırma Yaparım

APİKAM, tasnifi tamamlanmış ve araştırmaya açılmış bütün koleksiyonlarını internet ağı veya kurumun araştırma salonunda kurulan intranet ağı üzerinden abonelik yoluyla araştırmacıların hizmetine sunmaktadır.

Abonelik isteğinizi
http://arsiv.apikam.org.tr/ linkinde bulunan 'Yeni Üye' ekranından veya APİKAM'a bizzat başvurarak gerçekleştirebilirsiniz. Bunun üzerine APİKAM, 24 saat içinde kullanıcı adı ve şifrenizi size bildirecek ve üyeliğinizi aktif hale getirecektir.  
(Abonelik ve araştırma için yazılım çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte söz konusu link tekrar kullanıma sunulacaktır.)

ARŞİV ARAMA PROGRAMI

Arama ekranımız en iyi 800*600 çözünürlülükte izlenebilir.

YENİ ÜYE EKRANI:

APİKAM koleksiyonlarından yararlanmak için başvuru ve sözleşmenin yapıldığı ekrandır.

ŞİFRE DEĞİŞTİRME EKRANI:

Bu ekran aracılığıyla, abonelik başvurunuz kabul edildikten sonra size gönderilen şifreyi değiştirebilirsiniz.

PORTFÖY EKRANI:

APİKAM, koleksiyonundaki bazı görüntülerin indirilmesine izin vermektedir. İzin verilmeyen dijital görüntüleri ‘Portföy’ menüsüne atarak Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesinden talep edebilirsiniz (1 adet digital görüntü bedeli 0.25 TL´dir.) Portföyünüze attığınız görüntülerden istemediğinizi silebilir; seçtiklerinizi ise, 'Seçileni APİKAM'a Gönder' butonunu kullanarak bize ulaştırabilir, aynı zamanda bugüne kadar seçtiğiniz görüntülerin durumunu görebilirsiniz. Bu menüyü kullanarak APİKAM'a isteğinizi ilettiğinizde, adresinize gönderilecek e-postada, talep ettiğiniz görüntünün tutarına CD veya disket bedeli eklenerek kurumumuz banka hesap numarasına ödeme yapmanız  istenecektir. (Vakıfbank İzmir Şubesi, Posta Çek Hesabı: 148864, IBAN
 NO: TR640001500158007292289040 "Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi Hizmet Bedeli" adı altında) Ödeme yaptığınız dekontu kurumumuza ulaştırdıktan sonra, Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi, istediğiniz malzemeyi en kısa sürede ve uygun şartlarda tercih ettiğiniz bir kargo şirketi ile karşı ödemeli olarak adresinize ulaştıracaktır.


KOLEKSİYON ARAMA EKRANI

Arama sayfası:

1.      Aranacak Kelime veya Kelime Grubu: Arama yapacağınız belge için bir ya da daha fazla kelime yazacağınız alandır.

2.      Arama Seçenekleri: Kelime veya kelime grubunun birebir, başta, ortada ya da sonda bulunan değerlerini belirterek sorgulamanıza yardımcı olur.

3.      Koleksiyon Tipi: Kelime veya kelime grubunu, bütün malzeme çeşitleri içinde aramanızı ya da, istediğiniz malzeme tipine göre sınırlamanızı sağlar.

4.      Fon: APİKAM'da koleksiyonlar geldiği kaynağa göre tasnif edilmekte ve her kaynak için bir 'Fon Adı’ ve ‘Fon Kodu' verilmektedir. Kodların yer aldığı fon listesinden, bütün fonlarda veya tek bir fonda belge araması yapılabilmektedir.

5.      Konu Başlığı: APİKAM, kitapları Dewey Onlu Sınıflama Sistemi'ne, kitap dışında kalan tüm belgeleri 'IPTC Konu Başlıkları ve Kodları'na  göre tanımaktadır. Arama ekranında görülen 'Konu Başlığı' alanı, belgelere verilen IPTC  konu başlıklarıdır. Bu başlıkların tümünden ya da birinden kelime araması yapabilirsiniz.

Kitaplar için konu bazında arama yapmak istiyorsanız, ya sadece 'Aranacak Kelime veya Kelime Grubu' alanına konuyu girmeniz ya da bununla birlikte 'Aranan Özellikler-Seçili Taglar-Arama Hedefiniz' listesi içindeki 'Konu Başlığı/Kitaplar' seçeneğini kullanmanız gerekmektedir.

6.      Katalog: Kelime veya kelime grubunu tüm kataloglar içinde aramanızı veya istediğiniz kataloğa göre sınırlamanızı sağlar.

7.      Tarih: Kitaplar dışındaki tüm materyallerin tarihlerini hicri-miladi ve rumi seçenekli olarak bu alanda sorgulamanızı sağlar.

Kitaplar için tarih bazında arama yapmak istiyorsanız, ya sadece 'Aranacak Kelime veya Kelime Grubu' alanına tarih girmeniz ya da bununla birlikte 'Aranan Özellikler-Seçili Taglar-Arama Hedefiniz' listesi içindeki 'Yayın Tarihi/Kitaplar' seçeneğini kullanmanız gerekmektedir.

8.      Aranan Özellikler: İki seçenekli bu alanda; 'Herhangi biri' butonu tıklandığında sorgulama, belge tanımlama başlıklarının tümünde gerçekleşir. 'Seçili Taglar' butonu tıklandığında ise açılan 'Arama Hedefiniz' listesinden belge tanımlamama başlıklarının birisi seçilerek arama yapılabilir. Bu alandaki seçimler, sorgulamayı daha özel düzeyde yapmaya ve kısa sürede sonuçlandırmaya imkan tanımaktadır.

Arama sonucu gelen döküm sayfası:

Sorgulama sonrasında, aranan kelime veya kelime grubunun içinde geçtiği koleksiyonların dökümü ekrana gelmektedir. Bu ekran, koleksiyonun tamamını ya da aradığınız verinin koleksiyonda geçtiği sayfayı görmek için seçmenizi ve dilerseniz portföyünüze göndermenizi sağlamaktadır.

Sayfa sayısı sıfır olan koleksiyonların görüntüleri yüklü değildir. Bu koleksiyonlara tıkladığınızda görüntü izleyemeseniz de koleksiyon genel özelliklerini inceleyebilirsiniz. 

Belge Görüntü ve Bilgi Sayfası:

Seçiminizi yaptıktan sonra gelen ekranda, aranılan verinin görüntüsü ile birlikte detaylı bilgileri de gelmektedir.

1.      Görüntü üzerinde seçimini yaptığınız koleksiyonun genel adı bulunur.

2.      No: Koleksiyon görüntü sayısı/ İncelenen görüntünün sayfa numarasıdır.

3.      Çözünürlük: Görüntünün webe aktarılan boyutudur.

4.      Görüntü No: Aktarım yapılırken görüntünün aldığı otomatik numaradır.

5.     Görüntüyü Portföyüme Gönder: İnceleme yaptığınız görüntüyü portföyünüze atar.

6.      Koleksiyonu Portföyüme Gönder: Görüntünün bulunduğu koleksiyonun tamamını portföyünüze atar.

7.      Sayfaya Git: Koleksiyon içinde istediğiniz sayfaya gitmenizi sağlar.

8.      Görüntü Portföyde: Görüntüyü daha önce portföyünüze attığınızı bildirir.

9.      Koleksiyon Portföyde: Görüntünün içinde bulunduğu koleksiyonun tamamını portföyünüze attığınızı bildirir.

10.  Görüntü istendi: İncelediğiniz görüntüyü daha önce APİKAM'dan talep ettiğinizi belirtir.

11.  Koleksiyon istendi: Görüntünün içinde bulunduğu koleksiyonun tamamını daha önce APİKAM'dan talep ettiğinizi belirtir.

12.  Görüntü isteği kabul edildi: Görüntüyü daha önce APİKAM'dan talep ettiğinizi ve talebinizin kabul edildiğini belirtir.

13.  Koleksiyon isteği kabul edildi: Görüntünün içinde bulunduğu koleksiyonu daha önce APİKAM'dan talep ettiğinizi ve talebinizin kabul edildiğini belirtir.

14.  Görüntü isteği reddedildi: Görüntüyü daha önce APİKAM'dan talep ettiğinizi ve talebinizin reddedildiğini belirtir.

15.  Koleksiyon isteği reddedildi: Görüntünün içinde bulunduğu koleksiyonu daha önce APİKAM'dan talep ettiğinizi ve talebinizin reddedildiğini belirtir.

16.  Koleksiyon Özellikleri: Görüntünün ait olduğu koleksiyon özelliklerini tanıtır.

17.  Görüntü Özellikleri: İncelediğiniz görüntünün detaylı bilgilerini verir.

Görüntüyü izlemek için üzerine ya da büyütecin bulunduğu ikona tıklamanız yeterlidir.

Görüntü izleme sayfası:
‘Önceki görüntü-sonraki görüntü’ seçenekleri ve ikonlar yardımıyla koleksiyon görüntülerini izlemenizi sağlar.

Görüntü büyütme ve küçültme sayfası:
Görüntüyü tam ekran izlemenize ve dilediğiniz kadar büyütüp küçültmenize olanak tanır.

EYLÜL 2019
Pt
Sl
Çr
Pr
Cm
Ct
Pz
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
16 EYLÜL 2019
Kütüphane ve Müze Saatleri
Hafta içi
08:30 - 17:30
Cumartesi
09:00 - 17:00
Pazar günleri kapalıyız.