Ahmet Piriştina Biyografisi

İzmir Büyükşehir Belediyesi merhum Başkanı Ahmet Piriştina, 8 Nisan 1952 tarihinde İzmir'de doğmuştur. Türkay Koleji mezunudur. 1994 yerel seçimlerinin ardından, İzmir Büyükşehir Belediyesinde DSP Grup Başkanı olarak meclis üyeliği yaptıktan sonra, 1995 yılında DSP'den İzmir milletvekili seçilmiştir. Kamu İktisadi Teşekkülü Komisyonu'na daimi üyelik görevinde bulunmuş, TBMM Genel Kurul Salonunun yenilenmesiyle ilgili komisyona da başkanlık etmiştir. Uğur Mumcu suikastının Araştırma Komitesi üyesi olarak görev yapmıştır. 1999 seçimlerinde DSP'den İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ahmet Piriştina, daha sonra CHP'ye geçmiş ve 5 yıllık görev süresinin dolmasının ardından yapılan 28 Mart 2004 yerel seçimlerinde yeniden belediye başkanı seçilmiştir. Akıcı bir Fransızcaya sahip, evli ve iki çocuk babası olan Piriştina, 15 Haziran 2004 tarihinde geçirdiği kalp krizi sonucunda hayata gözlerini yummuştur.

Başkan Ahmet Piriştina, hayata geçirdiği projelerle İzmir'e ve dolayısıyla Türkiye'ye farklı bir belediyecilik anlayışı getirmiş; bunun sonucunda da kentte büyük bir değişim yaşanmaya başlanmıştır.

Merhum Başkan Piriştina döneminde, bir körfez kenti olan İzmir'i, boydan boya yeşillerle donatmak ve kısa zamanda yeni yeşil alanları İzmirlilerle buluşturmak amacıyla bir çok çalışmaya imza atılmıştır. Peyzaj çalışmaları, viyadük ve refüjlerin yeşillendirilmesi, tarihi binaların onarılma çalışmaları ile İzmir ülkemizde bir ilke imza atmıştır. 'İlan ve Reklam Yönetmeliği' uygulamaya konularak kentin görünümüne işlevsel ve estetik anlamda yeni bir çehre kazandırılmıştır. Öte yandan; İzmir’in en önemli projelerinden biri olan 'Büyük Kanal Projesi ve Derelerin Islahı' çalışmaları kentin altyapısına önemli bir katkı sağlamıştır. Otobüs, tren ve metro ağlarını sistematik bir şekilde bütünleştiren İzmir’i, 24 saat kesintisiz ve konforlu toplu ulaşımın sağlandığı bir kent haline getiren 'Ulaşımda Dönüşüm Projesi’yle kent ulaşımında karşılaşılan sorunlar önemli ölçüde çözülmüştür.

Ahmet Piriştina, hemşerilerle belediye arasındaki iletişimi sağlamak amacıyla 'Hemşeri İletişim Merkezi’ ile ‘Semt Merkezleri'ni kurarak hizmet üretiminde, toplumsal katılımı ve adaleti sağlamaya özen gösteren bir yaklaşım benimsemiştir. Çevre temizliği, itfaiye, mezarlık hizmetleri ile engelli yurttaşların kent yaşamına katılımını sağlayacak uygulamalar, standartlara uygun hale getirilmiştir. Kenti  kültürel yönden geliştiren hizmetler arasında; yüzlerce okulun onarımı, kent kültürü ve tarihi ile kentlilik bilinci gibi kavramlar çerçevesinde ortak bir İzmirlilik duygusu yaratacak 'İzmir Kent Kitaplığı ve Kent Kültürü Sergileri', İzmir’in 5000. yıl kutlamaları, İzmir’in liseli kent tarihi konferansları, İzmir Kent Arşivi ve Müzesi, açık hava film gösterimleri ve düzenlenen sempozyum ve kolokyumlar bulunmaktadır. İlçe belediyelere devrettiği spor salonlarıyla amatör kulüplerin spor yapma olanaklarının  genişletilmesi; yaya, koşu ve bisiklet yollarının düzenlenmesi gibi çalışmalara imza atan Ahmet Piriştina’nın İzmir’i 'bir fuarlar ve kongreler kenti' haline getirmek en büyük hayali ve hedefiydi.

 

EYLÜL 2019
Pt
Sl
Çr
Pr
Cm
Ct
Pz
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
16 EYLÜL 2019
Kütüphane ve Müze Saatleri
Hafta içi
08:30 - 17:30
Cumartesi
09:00 - 17:00
Pazar günleri kapalıyız.