Haber Ayrıntıları
Kent Söyleşileri Kasım Ayı Konuğu Yrd. Doç. Dr. Akın ERSOYdu
Kent Söyleşileri Kasım Ayı Konuğu Yrd. Doç. Dr. Akın ERSOYdu

Apikam tarafından her ay gerçekleştirilen Kent Söyleşileri'nin Kasım Ayı konuğu D.E.Ü. Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Agora Kazı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Akın Ersoy'du. Ersoy'dan “Agora'dan Tiyatro'ya Antik Smyrna'da Yaşam”ı dinledik. İzmirliler, Akın Ersoy ile yaşadıkları kentin antik çağına küçük bir zaman yolculuğu yaptılar.

Ersoy, öncelikle başta İzmir Büyükşehir Belediyesi olmak üzere çalışmalara destek veren kurumlara teşekkür ederek başladığı konuşmasında Konak, Kemeraltı, Basmane gibi kentin en bilinen semtlerinin, kentin Antik çağına ait izler barındırıdığını ve Agora, Cicipark ve Altınpark alanlarının bu önemli geçmişi yansıtan bir ayna olduğunu söyledi. Bu doğrultuda sürdürdüğü konuşmasında kentin Hellenistik dönemiyle, özellikle de Roma Çağı Smyrna'sı üzerinde durdu.

Antik çağda kentin, tiyatro, stadyum, kütüphane, meclis binası gibi kamusal yapılara sahip olduğunu söyleyen Ersoy, özellikle Kadifekale eteklerinde bulunan ve kazı çalışmaları devam eden Antik Tiyatro'nun tamamen ortaya çıkarıldığında Efes'teki Antik Tiyatro'dan farklı olmayacağını düşündüğünü söyledi.

Antik Smryna, İkiçeşmelik ve Anafartalar olmak üzere iki ana cadde üzerine kuruluydu. Bu yollar günümüzde halen aynı aks üzerinde cadde olarak bulunmaktadır. Antik Smryna'nın renkli, günlük yaşamı olduğundan bahseden Ersoy kentin kültürel, ekonomik, soysal yapısı ile ilgili bilgiler verdi. Ersoy, Agora kazılarında ortaya çıkan koku kapları, kolye, yüzük, saç iğnesi gibi malzemelerin bizlere o dönemin kadınlarının yaşamı hakkında bilgiler verdiğini söyledi. Kentin, Roma Çağı'nın önemli Retorik ve Tıp Okulu'na ev sahipliği yaptığını bildiren Ersoy, ünlü hatip ve yazar Aelius Aristides bu Retorik okulunun eğitmenlerinden olduğunu sözlerine ekledi. Aynı zamanda ünlü hekim Galenos'un tıp eğitimini Antik Smryna'daki tıp okulunda aldığının bilindiğini de belirtti.

ŞUBAT 2019
Pt
Sl
Çr
Pr
Cm
Ct
Pz
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
21 ŞUBAT 2019
Kütüphane ve Müze Saatleri
Hafta içi
08:30 - 17:30
Cumartesi
09:00 - 17:00
Pazar günleri kapalıyız.