Haber Ayrıntıları
Apikam Kent Söyleşileri Ekim Ayı Konuğu Prof. Dr. Hasan MERT
Apikam Kent Söyleşileri Ekim Ayı Konuğu Prof. Dr. Hasan MERT

 Apikam'da “Atatürk ve Cumhuriyet'e Giden Süreç” Konuşulacak


Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzeler Şube Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen Kent Söyleşileri, yaz aylarındaki aradan sonra tekrar başlıyor. Ekim ayında “Atatürk ve Cumhuriyet'e Giden Süreç” konulu söyleşide Prof. Dr. Hasan MERT bizlerle olacak. Söyleşi, 25 Ekim 2017 Çarşamba günü saat 18.00'de Kent Arşivi ve Müzeler Şube Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirilecek. Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Görevlisi olan Prof. Dr. Hasan MERT'in yazdığı birçok kitap, makale ve bildirileri bulunmaktadır.

Tarih geçmişte yaşanan olayları sebep-sonuç ilişkisi kurarak inceleyen bir bilimdir. Bu itibarla bir olayın sonucu başka bir olayın da nedenini doğurur. Bizim tarihimizde de Osmanlı Devleti’nin yıkılışı Türkiye Cumhuriyeti’nin ortaya çıkmasını hazırlamıştır. Ancak bu ikisi arasındaki geçiş süreci sanıldığı kadar birbirinden kopuk değildir. Bilhassa Türk halkının geçmişten bu yana zihin dünyası ve yaşam pratikleri gözönüne alındığında teorik de olsa Cumhuriyet'e yatkınlığı izlenebilir. Bununla beraber hanedanlık ve saltanat düzeninden seçim ve bireyin temel haklarını esas alan rejim değişikliği ve ardından gelen inkılaplar Türk milletini yeni bir safhaya taşımıştır. Bu süreç içerisinde Atatürk’ün bütün bir millet tarafından lider olarak kabul edilmesi gerçeği de üzerinde durulması gereken başka bir konudur. Bu itibarla söyleşi de Osmanlı klasik devlet düzeninden Cumhuriyet idaresine ve hanedanlık düzeninden seçimle işbaşına gelen idari sisteme nasıl evrildiği hakkında tespitler aktarılacağı gibi bu süreçte Atatürk’ün yeri söz konusu edilecektir.

Katılımın ücretsiz olduğu Kent Söyleşileri, Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi'nde ilerleyen aylarda birbirinden değerli konuklarla devam edecek. Apikam etkinlik programına www.apikam.org.tr adresinden ulaşılabilir.

ARALIK 2018
Pt
Sl
Çr
Pr
Cm
Ct
Pz
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
14 ARALIK 2018
Kütüphane ve Müze Saatleri
Hafta içi
08:30 - 17:30
Cumartesi
09:00 - 17:00
Pazar günleri kapalıyız.