Haber Ayrıntıları
İzmir Basın Tarihi Müzesi
İzmir Basın Tarihi Müzesi

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Gazeteciler Cemiyeti ve Ege Üniversitesi’nin işbirliği ile kente kazandırılan ‘Basın Müzesi’ törenle açıldı. Basın tarihi açısından önem taşıyan olay ve isimlere ilişkin anıları da canlandıracak müzede sergilenen objeler arasında, Metin Göktepe’nin kazağı, Uğur Mumcu’nun ilk bilgisayarı ve Abdi İpekçi’nin daktilosu da yer alıyor. 

İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 90. yıldönümü kutlama etkinlikleri çerçevesinde Büyükşehir Belediyesi, İzmir Gazeteciler Cemiyeti ve Ege Üniversitesi’nin işbirliği ile kurulan “Basın Müzesi” törenle hizmete girdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin restore ettiği Ayavukla (Aziz Vukolos) Kilisesi’nin müştemilatlarından birini Gazeteciler Cemiyeti’nin süresiz kullanımına sunmasıyla oluşturulan müzenin açılış törenine ilgi büyüktü.


 

“Kardeşimin kazağı olması gereken yerde”
 
Törende ilk konuşmayı, 1996 yılında görevi başında öldürülen gazeteci Metin Göktepe’nin kardeşi Meryem Göktepe yaptı. Anneleri Fadime Göktepe ile birlikte törene katılan Meryem Göktepe, basın emekçilerinin ısrarlı takibi ve ailelerinin çabaları sonucu devletin önceleri üzerini örtmek istediği bu cinayeti kabul etmek zorunda kaldığını söyledi. Yakınlarını kaybetmiş aileler olarak Toplumsal Birlik Platformu’nu kurduklarını ve önemli mesafeler kat ettiklerini dile getiren Meryem Göktepe, kardeşinin yaşamını yitirdiği son görevi sırasında üzerinde bulunan kazağının müzede sergilenen eserler arasında yer aldığını belirterek, “Kardeşimin 17 yıldır gözümüz gibi sakladığımız kazağı artık bu müzede yer alacak. İnanıyorum bu kazak burada olması gereken yerde” diye konuştu.

Ege Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Atilla Silkü ise toplumsal dönüşümün ayrışma noktalarında kent kimliğinin taşıdığı önem dikkat çekti ve çok kültürlü bir kimliğe sahip olan İzmir’in böyle bir esere sahip olmasının anlamlı olduğunu dile getirdi. Silkü, müzenin oluşturulmasında emek ve katkı veren tüm kuruluşlara teşekkür etti. 


 

Sertel: “Gazeteciler özgür kalsın”
 
Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel de böyle bir oluşuma İzmir’de imza atılmasından gurur ve mutluluk duyduklarını ve aynı zamanda duygulandıklarını söyledi. Sonraki nesillere böyle bir müzenin bırakılmasını sağladığı için Başkan Aziz Kocaoğlu’na teşekkür eden Sertel, “Bugün bizim için gerçekten çok önemli bir gün. Daktiloların, ankesörlü telefonaların, jetonların, kare kare sarılan film şeritlerinin, pikajların devri sona erdi. Teknoloji açısından Türkiye çok gelişti bunu kabul etmek lazım. Ama sosyal haklar anlamında da geriye gitti. Toplumun haklarını savunanların kendi hakları konusunda tereddütlü davranmaya artık bir son vermesi lazım” dedi. Günümüzde gazetecilerin uzun tutukluluk süreleriyle yavaş yavaş öldürüldüğünü de öne süren Atilla Sertel, “Gazeteciler tutuklanmasın, özgür kalsın.” çağrısında bulundu. 

Sertel, İzmir Basın Müzesi’nde Uğur Mumcu’nun kullandığı ilk bilgisayarın, Abdi İpekçi’nin daktilosunun, Çetin Emeç’in en değer verdiği mektupların müzede sergileneceğini de dile getirdi.
 


 
Atalay: “Başkan Kocaoğlu sözünün eri”
 
Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Mehmet Atalay da yaptığı konuşmada, İzmir’in ilkleri yapan özel bir kent olduğuna vurgu yaparak, şunları söyledi: “İzmir böyle bir yer. İlkleri yapıyor. Birlik beraberlik içinde ülkemize yön veren, ülkemize ışık tutan gelişmelere ev sahipliği yapıyor. İzmir’i çok seviyoruz. Burada önemli anılarımız var. Burada Universiade’ı birlikte yaptık. Merkezi hükümetle, yerel yönetim işbirliğinin en önemli örneğini sergiledik. Sayın Aziz Kocaoğlu’nun hem sözünün eri olması, hem insanlığı, hem uyumu, hem de bunları yaparken hep geri planda kalmaya çalışması çok önemliydi. Kendisine tüm bunlar için teşekkür ediyoruz.” 

Atalay, harabe halindeki Ayavukla Kilisesi’ni restore ederek kent kültürüne kazandıran, ayrıca bina müştemilatının Basın Müzesi haline getirilmesi konusunda da katkı koyan İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni çabalarından dolayı kutladı. 


 
Başkan’ın gündemi şehitlerin acısı
 
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise konuşmasında ülkemizde yaşanan terör saldırıları ve talihsiz kazalar sonucu verdiğimiz şehitler nedeniyle duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Ramazan ayının başından bu yana çok acı dolu bir süreç yaşandığını vurgulayan Başkan Kocaoğlu, “Mutlaka bir çıkış bulmalıyız. Ülkede demokrasi var. Siyasi partiler var. Bu ülkenin en büyük sorunu terör. Bu sorunu siyasiler çözecek. Siyasi parti ayrımı yapmadan teröre karşı bir araya gelmeliyiz. Terörün bitmesi için verilen emekleri bu ülke insanı hiçbir zaman unutmaz” diye konuştu. Terör olaylarının toplumun ruh sağlını da, beden sağlığını da olumsuz etkilediğini söyleyen Başkan Kocaoğlu, 81 yıldır yapılan İzmir Enternasyonal Fuarı’nın bile bu olaylardan etkilendiğini söyledi. Başkan Aziz Kocaoğlu, “Çok çalışarak kötü oyunu bozmak zorundayız.” dedi. 
Basın Tarihi Müzesi’ne ilişkin düşüncelerini aktaran Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, şunları kaydetti: “Sayın Atilla Sertel, basın müzesi için bizden bir yer talep ettiğinde, ‘neresi olabilir’ diye uzun uzun düşündük. Tarihi bir mekan olsun, bölgeye de hareket getirsin diye bu mekanı seçtik. Buradan hafızaları tazeleyecek, bizi o günlere götürecek, bizden sonraki kuşaklara neler olduğunu aktaracak bir müze ortaya çıktı. Bütün emeği geçenlere teşekkür ediyor, şehit gazetecilerin ailelerine de sabır diliyorum.” 

 

Unutma, unutturma!

Törenin son konuşmacısı ise TBMM Başkan Vekili Güldal Mumcu oldu. Eşi Uğur Mumcu’yu 1993 yılında bombalı bir saldırı sonucu kaybeden Güldal Mumcu, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nin bu müze ile çok önemli bir iş başardığını belirterek, “Bugüne, geleceğe, ama bir gün her ikisi de tarih olacağı için tarihe, tarihin de takdir edeceği bir not düşmüşler: Unutma, unutturma! Müzemiz uğurlu olsun” dedi.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Atilla Sertel, tören sonunda Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Ege Üniversitesi Rektör Yardımcısı Atilla Silkü’ye İzmir’de işgal güçlerine ilk kurşunu sıkan yurtsever gazeteci Hasan Tahsin’in heykelciğini hediye etti. Müzenin açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından törene katılanlar, birlikte müzeyi gezerek sergilenen eserleri inceledi.
 

  

NİSAN 2019
Pt
Sl
Çr
Pr
Cm
Ct
Pz
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
23 NİSAN 2019
Kütüphane ve Müze Saatleri
Hafta içi
08:30 - 17:30
Cumartesi
09:00 - 17:00
Pazar günleri kapalıyız.