Haber Ayrıntıları
Ahmet Aslan Kent Söyleşilerine Konuk Oldu
Ahmet Aslan Kent Söyleşilerine Konuk Oldu

PROF. DR. AHMET ARSLAN ile EĞİTİM ÜZERİNE GERÇEKLEŞTİRİLEN SÖYLEŞİ BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

Ülkemiz akademi ve felsefe dünyasının en önemli isimlerinden olan ve düşünce hayatımıza önemli katkılarda bulunan Prof Dr. Ahmet ARSLAN, Apikam'da İzmirliler ile buluştu. 2015 yılı Şubat ayında kaybettiğimiz Prof. Dr. Nuri BİLGİN anısına gerçekleştirilen toplantı büyük ilgi gördü. Sözlerine Prof. Dr. Nuri BİLGİN'i anarak başlayan ARSLAN, BİLGİN ile olan neredeyse yarım asra dayanan dostluğundan kimi anıları dinleyicilerle paylaştı.
Ortaçağ İslam Felsefesi ve İlkçağ Yunan Felsefesi alanlarında yaptığı çalışmalarıyla tanınan Prof. Dr. Ahmet ARSLAN, “Felsefe ve Eğitim” başlıklı konuşmasında eğitim kavramını büyük filozof Sokrates merkezinde anlattı. Konuşmasında Sokrates'in hayatı, felsefesi, ve felsefe tarihindeki büyük dönüşümden örnekler sundu.

Sokrates'in bir öğrencisiyim ben...

Ünlü filozofdan sıklıkla alıntılar yapan ve kendisini de Sokrates'in bir öğrencisi olarak tanımlayan Ahmet ARSLAN, buna göre eğitimin insanlara mutlu olmaları için gereken kabiliyeti vermesi gerektiğini söyleyen Ahmet ARSLAN, iyi bir eğitimle kişinin daha iyi bir insan haline gelebileceğini vurguladı. Bunda da felsefenin rolünün çok önemli olduğunu belirterek "Eğitimin felsefe, felsefenin eğitim olduğunu" söyledi."Hiç kimse bilerek kötülük yapmaz" şiarının önemini anlatan ARSLAN, mutluluk, ahlak ve eğitim kavramları arasındaki ilişkiye sıklıkla değindi. Özgür olmanın gerekliliğinin ve öneminin altını çizen Ahmet ARSLAN, seçme hakkının ve hür iradenin siyasetten başlayarak gündelik yaşamın her alanında doğru yaşamak adına bir ön koşul olduğunun altını çizdi. Bilginin insanı insan yapan değer olduğunu vurguladığı konuşmasında birikimin önemini vurgulayarak bunun insanlıkta bir ölçü olduğunu sözlerine ekledi.

HAZİRAN 2018
Pt
Sl
Çr
Pr
Cm
Ct
Pz
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
24 HAZİRAN 2018
Kütüphane ve Müze Saatleri
Hafta içi
08:30 - 17:30
Cumartesi
09:00 - 17:00
Pazar günleri kapalıyız.