Başkan Mesajı
 

İzmir’in her taşında ayrı bir hikaye var..

                                            

 

Kentlere anlam katan, o kenti kent yapan; tarihi ve geçmişten bugüne biriktirdiği zenginlikleridir.
 
Adını Amazon kraliçesi Smyrna’dan aldığı rivayet edilen, Büyük İskender’in Pagos Dağı’nda (Kadifekale) bir çınar ağacının gölgesinde uykuya daldığı İzmir, ilk çağlardan beri tüm uygarlıklar için önemli bir yerleşim yeri olmuştur. Tarihçi Strabon’un M.Ö. 1. yüzyılda “en güzel Iyon kenti” diye bahsettiği ve ünlü Homeros’un hemşehrimiz olduğu bu kentte, binlerce yıldır söylenen ezgiler hala duvarlar arasından kulağımıza çalınır. Pagos’tan Agora’ya, Bayraklı’dan Yeşilova’ya, Bergama’dan Efes’e ve Foça’ya kadar her taşında ayrı bir hikaye, ayrı bir anlam, ayrı bir özlem ve ayrı bir aşk vardır.
 
Akdeniz için önemli bir ticaret noktası olan İzmir, sadece antik çağ hikayelerinde değil, cumhuriyetimizin kuruluş mücadelesinde de çok önemli bir yere sahiptir. İzmir dışında başka bir kent yoktur ki, işgal edildiğinde bir halk tek yürek olarak ayaklansın ve o kentin kurtuluşuyla yeni bir cumhuriyet doğsun! Bu kent, Atatürk’ün, “Bütün cihan işitsin ki efendiler, artık İzmir hiçbir kirli ayağın üzerine basamayacağı kutsal bir topraktır” dediği,  annesini O’na emanet edecek kadar önem verdiği bir kenttir.
 
Bergama Kralı Attalos tarafından “Özgür kent” diye anılan İzmir, bu özelliğini günümüzde de sürdürmekte, ülkemizin dışarıya açılan modern yüzü olarak farklı ve çok özel bir yerde durmaktadır. 
 
Farklı inanç ve kökenden olan insanların yüzyıllardır “hoşgörü” şemsiyesi altında yaşadığı İzmir’in bu tarihi ve kültürel birikimini gelecek kuşaklara aktarmak, elbette öncelikli görevimizdir. 
 
İzmir’in bu büyük birikimini yansıtan her türlü belge ve bilgiyi, Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi’nde (APİKAM) tasnifleyerek, araştırmacılara sunuyoruz. Kentimizin hafızasını, anılarını unutulmaktan ve kaybolmaktan korumak için çağımızın teknolojisinden yararlanarak “kullanılabilir bilgi” niteliğine kavuşturuyoruz.
 
Bizim kent olmamızı sağlayan, bize kimlik oluşturan; nereden, hangi şartlardan bugünlere geldiğimizi hatırlatan ve bize bir kent geleneği yaratan bütün uygarlıklara, bütün insanlara, bütün anılara ve bu kentin geleceğini yaratacağımız bütün hayallere şükranlarımla…
 

                                                                                Aziz KOCAOĞLU
                                                              İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı

 

NİSAN 2019
Pt
Sl
Çr
Pr
Cm
Ct
Pz
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
23 NİSAN 2019
Kütüphane ve Müze Saatleri
Hafta içi
08:30 - 17:30
Cumartesi
09:00 - 17:00
Pazar günleri kapalıyız.