Apikam`da Ne Var?

AHMET PİRİŞTİNA KENT ARŞİVİ VE MÜZESİ (APİKAM), İzmir Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sanat Daire Başkanlığına bağlı bir müdürlüktür. Günümüz dünyasında belediye hizmet anlayışında görülen kökten değişim, yeni hizmet birimleri yaratmayı da beraberinde getirmiştir. Bu değişim sonucunda kent arşivleri ve müzeleri, kentsel hizmet kurumu olarak algılanmaya ve değer görmeye başlamıştır. Kültürel hizmet üretimi, bilinçli kentli oluşumunun ön koşuludur. APİKAM, kentin belleğini oluşturmanın yanı sıra çeşitli sergilerle ve diğer etkinliklerle İzmirlilerin kentsel aidiyet bağlarını güçlendirme amacı doğrultusunda çalışmalarını sürdürmektedir.

Kurum, iki ana birimden oluşmaktadır: Arşiv ve Müze

Kent Arşivi, İzmir´in tarih ve kültür birikimini yansıtan her türlü materyali, derlenmiş ve tasnif edilmiş bir şekilde barındırmayı amaçlamaktadır; ancak, arşiv yalnızca bir belge deposu niteliği taşımamaktadır. Zira, İzmir Kent Arşivi´nde toplanan materyaller, bilimsel yöntemlere göre tasnif edilmekte olup bilgisayar teknolojisinin bütün imkanları kullanılarak araştırılmaya açık hale getirilmektedir.

İzmir´in tanık olduğu uygarlıklar silsilesi, Osmanlı döneminde sahip olduğu büyük kültürel birikimi, bu kentin uluslararası bir kimliğe kavuşmasını sağlamıştır. Dolayısıyla kurulan arşivin; tarih, sanat tarihi, mimari, etnografya, arkeoloji vb. sosyal bilimler bağlamında uluslararası entellektüel ilginin adresi olması hedeflenmektedir. Bu özelliği sayesinde Arşiv’in, İzmir´in tarihsel bağlarının bulunduğu Venedik, Floransa, Cenova, Dubrovnik, İskenderiye, Marsilya, Londra,  Amsterdam ve Rotterdam gibi pek çok kentle akademik ilişki kurma şansı doğacaktır. Belge değişimi, yapılan ortak projeler, düzenlenen kongre ve sempozyumlar aracılığıyla, İzmir ile söz konusu kentler arasında sürekli bir bağ oluşumuna zemin hazırlanacaktır. Akademik bağlamda nitelendirilebilecek bu ilişkinin yanı sıra, iş adamları arasında yapılacak anlaşmalar ve belediyelerce yapılacak işbirlikleri de mevcut ilişkilerin daha da güçlenip gelişmesine katkı sağlayacaktır.

İzmir Kent Arşivi, eski İtfaiye binasının ikinci katında bulunmaktadır. Bu katta, arşivin araştırma salonu ve teknik birimlerin yanı sıra gerçekleştirilecek projelerin hazırlık çalışmalarını yürüten görevlilere ait ofisler yer almaktadır. Araştırma salonunda, her biri arşiv veri tabanına bağlı olan özel olarak tasarlanmış 24 adet bilgisayarlı çalışma masası yer almaktadır. Araştırmacılar, bu salonda arşivlenmiş olan belgelere ve fotoğraflara ulaşılabilmektedir.
 


 

Kent Arşivi´nin en önemli özelliği, sahip olduğu teknik alt yapısıdır. Derlenen malzemenin tamamı mikrofilm ve dijital kayıtlama yoluyla saklandığından, araştırmacılar malzemenin aslı üzerinde çalışmamaktadırlar. Bu amaçla, belgeyi aynı anda hem mikrofilme, hem de dijital olarak bilgisayara aktarabilen hybrid kameradan yararlanılmaktadır. Kamera, soğuk ışıklıdır ve optik okuyucu özelliği taşıdığı için çekim sırasında belgelere zarar vermemektedir. Hybrid kamera, Türkiye´de sadece Başbakanlık Osmanlı Arşivi ve İzmir Kent Arşivinde bulunmaktadır. Bu kameraya ek olarak, çeşitli arşivlerden getirilen mikrofilmleri tarayarak bilgisayara aktaran bir mikrofilm konvertör cihazı da arşivin teknik donanımı arasında bulunmaktadır. Dolayısıyla bütün arşivsel malzeme, bu makineler aracılığıyla elektronik ortama aktarılmaktadır. Araştırmacılar, anahtar sözcükler ve çeşitli arama metodları vasıtasıyla, ana bellekte bulunan verileri kısa sürede tarayıp tespit edebilmekte; aradıkları belgelere ise, CD ya da bilgisayar çıktısı halinde ulaşabilmektedirler. Böylece araştırmalar, büyük bir hız ve kolaylıkla gerçekleştirilebilmektedir. Kent Arşivindeki teknik alt yapı, kesintisiz güç kaynağı ile korunmaktadır.
 


Araştırma salonu, çok amaçlı olarak tasarlanmıştır. Salon, aynı zamanda 100 adet koltuk kapasitesiyle, konferans ve toplantı salonu olarak da kullanılmaktadır. Ayrıca araştırma salonunda açık raf sistemiyle çalışan bir kütüphane de mevcuttur. Kütüphanemiz, merhum İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina´nın ve gazeteci-tarihçi-yazar Orhan Koloğlu´nun değerli bağışları başta olmak üzere İzmir Kent Kitaplığı´nın yayınları ve İzmir hakkında temel başvuru eserlerinin yer aldığı yaklaşık 11.000 kitaptan oluşmaktadır.
 

          
 

Kent Müzesi, kentin tarihini görsel olarak sunan bir birimdir. Kent Arşivi aracılığıyla sergilerde kullanılan görsel materyaller, İzmirlilerin kent bilincine katkıda bulunmak açısından önem taşımaktadır. Bu bağlamda, arşiv ve müze birbirini tamamlayan birimler olarak nitelendirilebilir. Kent tarihi ve kültürünün en geniş ve en parlak paylaşıma sahip vitrininin Kent Müzesi olduğu, son yıllarda dünya genelinde kabul edilen bir gerçek olarak dikkati çekmektedir. Bu müzeler bir anlamda kentsel belleğin gösteri sahnesidir. Dolayısıyla Kent Müzesi, sadece teşhir mekanı değil, aynı zamanda kültürel etkileşim ve yönelimin hakim olduğu bir kamusal alandır. Üstelik bu kamusal alanın nasıl düzenleneceğine karar vermek ve onu değiştirmek isteğe bağlıdır. Sergiler, istenildiğinde yeniden düzenlenebilmekte ve hedef kitlesine göre tekrar tekrar değiştirilebilmektedir.

Tüm bunlara ek olarak APİKAM´da ellibeş kişilik bir drama-toplantı salonu bulunmaktadır. Salon, ilköğretim ve lise öğrencileri tarafından oynanacak dramaların sergileneceği bir salon olarak tasarlanmış olup aynı zamanda konferans ve video salonu olarak da kullanılmaktadır. Aynı katta bulunan kitap satış bölümünün dışında arşive kazandırılan malzemenin ilk ayrımının yapıldığı ön tasnif odası da yer almaktadır. Kitap Satış biriminde, İzmir Büyükşehir Belediyesi Kent Kitaplığı yayınları satışa sunulmaktadır.

3 bin 592 m² arazi üzerine 1024 m² metrekare kullanım alanı bulunan APİKAM binasının bir kısmı, İzmir Milli Kütüphane kolleksiyonunda bulunan 1440 cilt Osmanlıca ve yaklaşık 8000 cilt Latin alfabesiyle basılmış gazete, 5000 el yazması eser için tahsis edilmiştir. Tüm bu tarih mirası, sabit ısı ve nem altında korunmaktadır. Bu bölümde bir de Milli Kütüphane araştırma salonu bulunmaktadır.
Apikam'ın bahçesi açık alan sergileri için çok uygun olup, yıl içerisinde birçok sergi ücretsiz olarak ziyaret edilebilmektedir.
 
  

 


 

EYLÜL 2019
Pt
Sl
Çr
Pr
Cm
Ct
Pz
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
16 EYLÜL 2019
Kütüphane ve Müze Saatleri
Hafta içi
08:30 - 17:30
Cumartesi
09:00 - 17:00
Pazar günleri kapalıyız.