İzmir Kent Ansiklopedisi


Değerli İzmirliler, Sevgili Hemşerilerim,

Ansiklopedi, üretilmiş bilginin geniş kitlelere ulaştırılmasının en özgün araçlarından birisidir. Modern dünyada yaklaşık 200 yıldır ansiklopedi aracılığıyla bilgi, sadece üretildiği  entelektüel ortamla sınırlı kalmamış, geniş kitlelere ulaşabilmiştir. Bu bağlamda ansiklopedi, hem öğrenmeyi kolaylaştıran hem de bilginin popülerleşmesini sağlayan bir yaygın ilgilendirme aracıdır.
 
Ülkemizdeki ansiklopedi geleneği, Cumhuriyet dönemiyle birlikte başlamıştır. Türkiye’nin ekonomik, sosyal, siyasal ve kültürel birikimini geniş halk kesimleriyle buluşturmayı hedefleyen genel ansiklopedi yazımlarından sonra bu süreci, yerel tarih bilincinin yükselmesine paralel olarak kent ansiklopedileri takip etmiştir. Bu bağlamda 10 cilt olarak tasarlanan İzmir kent ansiklopedisi yazım projesi, siz değerli İzmirlilere sözünü verdiğimiz ve mutlak surette gerçekleştirmeyi arzu ettiğimiz bir projeydi. 2009 yılı ortalarında başladığımız, İzmir'in 8500 yıllık birikimini bütün hatlarıyla ortaya koyacak olan bu önemli proje ile söz verdiğimiz gibi İzmir'in tarihsel ve kültürel birikimi ve kente ait üretilmiş tüm bilgilerin tamamını bir araya getirmiş bulunuyoruz.
 
Kentimizi Doğu Akdeniz'in en önemli kültür ve sanat kentlerinden birisi yapma konusundaki çalışmalarımıza bu önemli eserin çok ciddi katkılar sağlayacağı bir gerçektir. Tematik olarak çalışılmış bu ansiklopedinin yazım sürecinde görev alan 200'ü aşkın bilim insanına ve araştırmacılara, siz değerli İzmirliler adına teşekkür ediyorum. Onlar, bu çalışmayla kentimizin birikimine ve belleğine çok önemli bir katkı koymuş oldular.
 
Bu değerli eserin, tüm İzmirlilere ve ülkemizin kültür yaşamına katkı sunması dileğiyle…
 
Aziz KOCAOĞLU
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı 


İZMİR KENT ANSİKLOPEDİSİ "TARİH" CİLDİ 
 
İZMİR KENT ANSİKLOPEDİSİ "İZMİR’DE İDARİ VE MAHALLİ YER ADLARI" CİLDİ
 
İZMİR KENT ANSİKLOPEDİSİ "MİMARLIK" CİLDİ
 
İZMİR KENT ANSİKLOPEDİSİ "ARKEOLOJİ" CİLDİ
 
İZMİR KENT ANSİKLOPEDİSİ "TARIM" CİLDİ
 
İZMİR KENT ANSİKLOPEDİSİ "COĞRAFYA" CİLDİ
 
İZMİR KENT ANSİKLOPEDİSİ "EKONOMİ" CİLDİ
 
İZMİR KENT ANSİKLOPEDİSİ "KÜLTÜR SANAT" CİLDİ
 
İZMİR KENT ANSİKLOPEDİSİ "SPOR" CİLDİ
 
İZMİR KENT ANSİKLOPEDİSİ "BİYOGRAFİ" CİLDİ

 

 

 NİSAN 2019
Pt
Sl
Çr
Pr
Cm
Ct
Pz
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
23 NİSAN 2019
Kütüphane ve Müze Saatleri
Hafta içi
08:30 - 17:30
Cumartesi
09:00 - 17:00
Pazar günleri kapalıyız.